• امروز پنج شنبه 27 آذر 1393
  • آخرین بروزرسانی 1393/09/26 ساعت 13:57:46
مدیر امور منابع آب بهشهر، نکا وگلوگاه:
کد خبر : 455
تاریخ و زمان ارسال : 1390/11/09 - 20:19:07
تعداد بازدید : 224
مدیر امور منابع آب بهشهر، نکا و گلوگاه گفت: سد گلورد 16 میلیارد تومان نسبت به پیمانکار عقب است.

به گزارش خبرگزاری فارس از نکا، محسن گیلانی پیش از ظهر امروز در هفتاد و پنجمین شورای مسکن استان مازندران در فرمانداری نکا اظهار داشت: سد گلورد 16 میلیارد تومان نسبت به پیمانکار عقب است و به نوعی بدهکار پیمانکار هستیم که در این رابطه اگر مشکلات مالی حل نشود تنش‌‌های اجتماعی ایجاد می‌شود.

وی در ادامه عنوان کرد: اگر مشکلات فعلی سد و نارضایتی عمومی مردم روستاها حل نشود 250 نفر در این رابطه بیکار می‌شوند.

مدیر امور منابع آب بهشهر، نکا وگلوگاه گفت: برخی از اهالی روستاهای اطراف سد گلورد به دلیل دریافت نکردن پول نسبت به زمینی که در اختیار سد گلورد قرار دادند از برداشت شن و ماسه توسط پیمانکار ممانعت کردند.

گیلانی ادامه داد: این افراد که در روستاهای اطراف سد زندگی می‌کنند درباره جاده‌سازی مناسب، دریافت نکردن به موقع پول‌های فروش زمین به این سد با مشکل مواجه هستند و به همین دلیل پیمانکار با در اختیار نداشتن مصالح برای تولید شن و ماسه نمی‌تواند ادامه کار دهد.

مدیر امور منابع آب بهشهر، نکا و گلوگاه ابراز داشت: باید این مسئله با رایزنی‌های فوری حل و فصل شود تا در روند تسریع سد گلورد مشکل ایجاد نشود.

 

* آبگیری سد گلورد باید با رضایت عمومی باشد

فرماندار بهشهر نیز در این جلسه با اشاره به اینکه بیشتر روستاییان اطراف سد اکنون با مشکل مواجه هستند، خاطرنشان کرد: آبگیری سد گلورد باید با رضایت عمومی و همه جانبه روستاییان در همه موارد باشد.

محمدرضا البرزی ادامه داد: مهم‌ترین مشکلات سد مربوط به روستاهای پشت سد گلورد است در این راستا باید هزینه ریالی مردم منطقه حل شود تا به توان پاسخگو بود.

وی عنوان کرد: روستای رودبار از جمله روستاهای پشت این سد است که در حال تخلیه و انتقال به مکان جدید است، اما با توجه به قولی که آب منطقه‌ای  داده بود و مقرر شده بود یک میلیارد تومان به زیرساخت‌هایی نظیر مسجد، آب، برق، قبرستان و... اختصاص یابد عملی نشد.

البرزی خاطرنشان کرد: روستای رودبار تنها یک شهید دارد که در این روستا دفن است و مقرر شده که با تخلیه روستا این شهید نیز منتقل شود، اما همچنان منتظر قبرستان هستیم و مردم در حال حاضر حتی نمی‌توانند مرگ و میرهای این روستا را در قبرستان قدیم و یا اینکه در روستای جدید دفن کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 20 سال ساخت و ساز در روستای رودبار ممنوع است، تصریح کرد: مردم این روستا حتی اگر برق‌شان قطع شود نیز نمی‌توانند بدون اجازه با دستگاه‌های اجرایی کاری انجام دهند و خانواده‌هایی هستند که دو پسر آنها ازدواج کردند، اما به دلیل نداشتن اجازه ساخت و ساز در روستا با خانواده پدری زندگی می‌کنند.

فرماندار بهشهر با بیان اینکه با ساخت سد و آبگیری آن، بخشی از جاده‌های روستاهای اطراف به زیر آب می‌رود، خاطرنشان کرد: باید برای جاده‌سازی، زیرگذر و روگذر در این منطقه از هم‌اکنون چاره‌اندیشی شود تا ساخت و ساز عمرانی، تبعات اجتماعی و سیاسی در پی نداشته باشد.

البرزی گفت: انتقال روستای رودبار و جاده دسترسی از ضرورت‌های مهم منطقه است که باید مورد توجه قرار گیرد و حل شود.

وی ادامه داد: حدود 50 روستای منطقه  از پل ارتباطی و جاده دسترسی فعلی اطراف سد بهره‌مند می‌شوند که با آبگیری سد این پل و جاده به زیر آب می‌رود و اگر چاره اندیشی نشود، آبگیری سد بی‌فایده است.

البرزی عنوان کرد: باید قبل از آبگیری سد گلورد، جاده مناسب جانمایی شود تا به عنوان پروژه حساس تبعات آن از بین برود.

فرماندار بهشهر گفت: بنیاد مسکن وام 10 میلیون تومانی چهار درصد و تا پنج میلیون تومان کمک بلاعوض نیز برای جابه‌جای روستای رودبار بهشهر انجام داده است و در این راستا دستگاه‌های اجرایی و زیرساختی دولتی مثل آب، برق، مسجد، قبرستان و... نیز باید پای کار باشند و از تبعات اجتماعی، سیاسی و تنش‌های مختلف اجتماعی منطقه بکاهند.

فرماندار بهشهر در ادامه با اشاره به ساخت و ساز مسکن مهر در شهرک امام بهشهر (پیلم کوتی سابق) گفت: با ساخت و ساز در این مکان می‌خواهیم جمعیت را از درون شهر به خارج از شهر سوق دهیم.

* نام بزرگ‌ترین میدان گازی خزر مستقر در بهشهر با این شهر سنخیتی ندارد

به گزارش خبرنگار فارس، فرماندار بهشهر با اشاره به خدمات بیش از 10 ساله بهشهر به شرکت‌های نفتی منطقه اظهار داشت: این شرکت‌ها خدمات را از بهشهر می‌گیرند و جای دیگری هزینه می‌کنند.

البرزی ادامه داد: بزرگ‌ترین میدان گازی خزر در بهشهر اتفاق افتاد و اما نام آن را میرزا کوچک‌خان گذاشتند که هیچ سنخیتی با بهشهر ندارد و مربوط به استان گیلان است.

وی اذعان داشت: کشف این میدان جدید گاز طبیعی در آب‌های حاکمیتی جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر و در منطقه جغرافیایی بهشهر بیانگر همت و تلاش مهندسان ایرانی و بومی است که باید برای بهشهر ثبت می‌شد و چنین نشد.

 
 
 
 
 
 
پیام روز
تابلو اعلانات
نقشه بهشهر
نظرسنجی
گالری تصاویر
آمار سایت
افراد آنلاین :
12
بازدید امروز :
36
بازدید دیروز :
721
بازدید کل :
702007